Tóth László immár zsinórban 7szeres magyar artistic biliárd bajnok. Összesen 9 bajnoki címmel rendelkezik, és 1 csapat OB címmel 2000-ből, Artistic Biliárdban többszörös EB és VB résztvevő. Lakhelyén, Tiszaföldváron a város egy kitüntetéssel jutalmazta amiért a település hírnevét öregbítette a sportéletben. Ennek kapcsán beszélgetek vele.
- Szia Laci, hogy vagy?
- Szia Gabi. Köszönöm szépen jól vagyok, attól eltekintve hogy épp szerelmi bánat "gyötör", megvagyok, éppen edzésről jöttem.
- Mennyit van alkalmad edzeni mostanában?
- Éppen most 2 hete posztóztam újra az asztalom, darabjaira volt szedve az egész szerkezete, úgyhogy most kis időre szünetelt a gyakorlás.
- Ezek szerint nem bízod szakemberekre az asztalépítést, illetve posztózást.
- Igen, ez így van, ahogy mondod! Szeretek vele foglalatoskodni, mindig én posztózom, meg bütykölgetem az asztalt, ha valami gond adódik, legyen az posztózás, vízszintezés, vagy ne adj' isten palaelcsúszás, megoldom egyedül, és ennek egyetlen egy oka van, hogy nem merném senkire rábízni ezen feladatokat. Egy ilyen asztal érzékeny műszer. Nem lehet csak úgy bárkire ilyen feladatokat rábízni, én meg ugye ismerem minden négyzetcentiméterét. Az asztalfelújítás miatt mostanság edzeni sem tudtam, de most jól is jött egy kis pihenőidő, mivel a kemény napi 6-8 órás egyedüli edzések igen csak felőrlik az embert. Mindenkinek kell a regenerálódás!
- Edzéseiden milyen programot szoktál követni? Esetleg van valami bevált módszer, amivel a napi több órás tréningjeidet kiegészíted?
- 1999 óta gyakorlom a 100 artistic figurát. Ez idő alatt sokszor megváltoztattam már az edzéstervemet, edzésidőmet, módszereimet, ugyanis az adott versenyekre való formaidőzítés a megfelelő felkészülésen múlik! Sokszor estem saját csapdámba azzal, hogy túledzettem magamat és a versenyen meg untam a játékot. Ha belefásul az ember a rengeteg edzésbe, akkor az a versenyzés rovására fog menni, és ezt sajnos tapasztalatból mondom. Ha meg keveset gyakorol az ember, az a baj, szóval a köztes állapot elérése a cél.
Rengeteget bringázom, napi szinten 10-12 km tökéletesen megfelel egy kis plusz kondihoz, hiszen napi 6-8 óra gyakorlást nem lehet csak úgy végigbírni, hiszen az edzés folyamatos mozgásból és koncentrációból áll, ami hihetetlenül fárasztó. A biliárdsporthoz nagy szükség van a magas fizikai edzettségi szinthez, jó állóképességhez, ugyanis a versenyen, ha a játékos eljut a döntőig, addig folyamatosan meccseket játszik, és hát egy fárasztó versenynap után bejutva a döntőbe kell a legjobbat nyújtani.
- Tárgyra térve: milyen díjat kaptál és milyen apropóból?
- Tiszaföldvár Város önkormányzatának képviselő-testülete adományozza minden évben ezt a díjat: "Tiszaföldvár Város Sport Szakmai Díj" a neve, és azon személynek, aki a szakterületén elért eredményes és kimagasló munkát végez. Ezt a díjat a 2012.01.22-én, a Magyar Kultúra Napján a Himnusz születésének 189. évfordulóján rendezett városi ünnepségen a helyi Művelődési házban vehettem át a város előtt Hegedűs István Polgármester Úrtól. Nagy megtiszteltetés és öröm számomra, hogy az önkormányzat egyhangúlag nekem adományozta ezt a díjat. Tavaly a 2011-es franciaországi Artistic meghívásos világbajnokságon 24 játékos közül a 17-ik helyen végeztem, ahol hajszálon múlt a 16-ba jutás. Erről az Eurosport VB összefoglalójában is említést tettek, továbbá erről a Jász Nagykun Szolnok megyei napilapok is cikkeztek. A Magyar Artistic biliárd történelmében ez a 17. VB helyezésem a legelőkelőbb eredmény. Ez és a zsinórban 6-ik OB címvédés, ami 7-ik Artistic Biliárd OB elsőségem lehetett ennek a díjnak a hátterében, hogy nekem adományozták.
- Mi a legközelebbi verseny?
- Idén május 31-től június 3-ig lesz egy nagy nemzetközi Artistic Biliárd European Grand Prix Hollandiában, Doetinchem városban. Ezen mindenféleképpen játszani fogok. Érdekes lesz, amit most mondani fogok, de ez a világ legerősebb versenye, amit nehezebb megnyerni az EB és még a VB-nél is, hiszen, míg az EB-t 16 játékossal rendezik, a VB-t 24-gyel, ezen a versenyen a nemzetközi ranglista minden játékosa indulhat, akár a 100 főt is meghaladhatja majd a nevezők létszáma.
- Milyen esélyekkel indulsz ezen a versenyen? Szerinted a 16-ba jutás elérhető cél?
- Ebben a mezőnyben jelenleg van 4 játékos, akik többszörös Európa bajnokok, továbbá van 5 világbajnok is, akik mindegyike aktív artistic játékos, szóval nem lesz egyszerű dolga senkinek sem a 16-ba jutni. Ami engem illet, természetesen látok esélyt egy esetleges kiugró eredményre, hiszen az edzéseimen meg tudom lökni azokat a generálátlagokat, amikkel az EB-VB-ket megnyerik: 70%, aztán versenyen 50%-ot teljesítek! Az a 20% mínusz annak köszönhető, hogy nincs kellő versenytapasztalatom. Hiszen ahhoz, hogy jó versenyző legyek, sokat kellene versenyeznem, ehhez meg nemzetközi versenyekre való kijutás lenne szükséges, ami nagyon költséges. Úgy érzem magamat, mint az a távolugró, aki otthon vígan ugrik 7 métert, de a versenyen csak 5 métert teljesít. Ekkora differenciáknak nem szabadna lenniük. Sokan erre azt mondják, hogy az edzés % az más, mint a verseny %! Hát én ebben azért nem hiszek, mert akkor a világbajnokok löknek edzéseken 95% meg 100%-ot... versenyre meg csak 70% futja? Ilyenről szó sincs, ebben biztos vagyok!
- Hogy áll a szponzorok ügye? Van valami a láthatáron?
- A szponzor kérdés nagyon nehéz ügy hazánkban. Nem nyilvános a biliárdsport, nincsen a híradásokban szó az eredményeinkről és a versenyeinkről, és ha kevés a médiában a megjelenés, akkor szinte lehetetlen szponzorokat találni.
- Ennek ellenére neked mégis volt egy komoly szponzorod 3 éven át, csak az Artistic biliárdnak éltél.
- Igen, volt egy stabil támogatóm, aki 2005-től 2007-ig 3 éven át szponzorált. Ő egy vállalkozó cégvezető Úriember volt Szoboszlai Imre személyében. Kizárólag az edzéseimmel foglalkozhattam napi szinten 8-12 órákat, és mellette versenyekre jártam. Nagyon kemények voltak azok az évek, de tudtam mik a céljaim! Abban az időszakban rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem a 100 figuráról. A szponzorom 2007-ben egy tragikus motorbalesetben életét vesztette. A vállalkozása, és minden ami a céghez volt köthető, megszűnt. Tiszteletére, a szűk baráti körével egy nevével fémjelzett emlékversenyt hoztunk létre, ahol Imre kedvenc játékát játsszuk. Remek ember volt és fantasztikus barát. Nagyon hiányzik mindenkinek.
- Igen, elveszítettünk egy régi karambolost, de talán a Te sikereid és motivációd a további sikerekre új érdeklődőket fog a bevonzani a sportba. Mert hogy van még benned motiváció, jól sejtem?
- Igen, motiváció hiányban nem szenvedek, hiszen a karamboljáték további szakágaiban még nem nyertem OB-t, szóval van még miért dolgozni. Saját magamnak kell megfeleljek, ami borzasztóan nehéz feladat, de úgy gondolom, hogy a karambol további ágainak az OB győzelmeivel kivételesen a szakmának is szeretnék majd kicsit bizonyítani a jövőben. Ezen céljaim elérésében az a leghátráltatóbb, hogy az artistic kilökés/technika megszokottá vált a hosszú évek alatt, beidegződött, és a további játéknemekben még csak hasonló lökések sincsenek, tehát az artistic-nak nem veszem hasznát más karamboljátékokban, hanem épp ellenkezőleg. Hátráltat. Így ebben a megvilágításban látható, nem egyszerű a feladatom azon játékosokkal szemben szériajátékot nyerni, mint pl. Renkus Tibi, aki a múltkor is 2 felvételből kilökte a 150 pontot. De most elsősorban az artistic célok azok, amik motiválnak. Eddig javuló mutatóim vannak a nemzetközi versenyeken nyújtott helyezéseimet illetően, ami elég biztató a jövőre nézve.
- Reméljük ennek kapcsán a legjobbakat. Természetesen szurkolunk majd neked, amikor hazánkat képviseled. Köszönöm a riportot, Laci!
- Köszönöm szépen a biztatást, minden tőlem telhetőt megteszek majd a következő nemzetközi versenyeimen, mert a jobb eredményekért fogok utazni, nem a részvételért. Köszi én is a beszélgetést. Hajrá Magyarok!