Műlökés > Történelem

Hogy mi a Műlökés? Mit jelent az Artistic? Mi is az a Karambol Biliárd Műlökés Artistaművészet?

A műlökés a karamboltudományok fiatalabbika, mely harci verseny formájában lett szervezve. Az első műlökés világbajnokságot 1937-ben tartották Párizsban. A szórakozás és az izgalom a szokásokon túlmutató figurák és pozíciók keveredése, sokkal régebbre nyúlik vissza. Már a 18. században keresték az emberek a szokatlan lökéseket, trükklökéseket. Ezekről vázlatokat, leírásokat készítettek.

A dákóbőr és a kréta feltalálásával és használatával először voltak játszhatók a visszahúzások, síberek, és a függőleges dákótartással kivitelezett pikék - masszék. A 19. század professzionális karambol biliárd játékosai, akik a pénzük túlnyomó részét versenyekben szolgálták meg, gyakran turnéik és a versenyek végén kínáltak egy kis show-programot a publikum számára kikapcsolódás céljából különböző műlökésekből. Ez nem egy feszes program volt, hanem egy laza időtöltés fantáziafigurákkal, amit mindenki maga gondolt ki és próbált megvalósítani. A különösen szép és nehéz megoldásokat, illetve vázlatukat más profik átvették saját maguk gyakorlataihoz.

A műlökés biliárd tulajdonképpeni születésnapja 1930. november 8-ra tehető. Alexander Avé nevezetű úr feltalálta a gabarit-ot, egy sablont, a figurák milliméter pontosságú megjelölhetőségével a biliárdposztón. Azóta lehet minden figurát koordinátákkal megadni és a világon mindenütt azonosítani. Ez idő szerint a sportág nemzetközi áttöréséről beszélhetünk.

1937 óta 45 EB-t, 37 Európa GP-t és 30 VB-t rendeztek a világon. Magyar résztvevő a műlökés világbajnokságok történelmében 65 év szünet után meghívott játékosként Tóth László volt 2002-ben Franciaországban, szintén Franciaországban 2005-ben az első magyar pontszerző Európa Grand-Prix versenyen.

1999. nyarán ezen irányzat legjobb sportolói Spanyolországban találkoztak egymással abból a célból, hogy az ezredforduló, a 2000 évad alkalmából a figuraprogramot 68-ról 100-ra terjesszék ki. Evvel egyidőben a meglévő figurák és azok értékelése is valamelyest megváltozott azért, mert a műanyag golyók elterjedése általános lett. Ma már szinte minden nemzet átállt a műgyanta golyókra, és sok nemzeti és nemzetközi nagymester veszi országos bajnokságok programjába az új figurákat. Így vált általánosan elfogadottá azon golyó használata is, amely hat piros ponttal van ellátva. A XX. század legendás karamboljátékosa, René Vingerhoed is üdvözölte ezeket a változtatásokat.

A műlökés a mindenkori biliárd játékok legnehezebb és leglátványosabb ága. A műlökés nem más mint előre generált problémák, borzasztóan nehéz figurák, szinte lehetetlen állások gyűjteménye, amelyet a profi artistic műlökő játékosok egész életükben gyakorolnak, igyekezvén a tökéletesség elérésére.

A hivatalos program 100 figuráját mindenkinek meg kell játszania, mindegyikre 3 kísérletet lehet tenni. A figurák a nehézségüknek megfelelően 5, 6, 7, 8, 9, 10 pontot érnek, melyekből összetevődik a játékosok pontszáma.

A világ minden műlökője képes az összes figura megjátszására, de maga a 100%-os teljesítmény egy adott versenyen (OB, EB, GP, VB), ha az összes meglévő 100 figurában gondolkodunk, az emberi mentalitás és koncentrációs korlátok miatt nem mondható kivitelezhetőnek.

A jelenlegi világrekord Roberto Rojas (MEX) nevéhez fűződik, aki a 2002-es VB-n Franciaországban 77.345%-ot ért el. Megjegyzés: azon a világbajnokságon 60 figurás verseny volt, 12 szettes rendszerben.

Mára a játékosok feladata nehezebbé vált, mivel 2000-ben a figuraprogramot 100-ra terjesztették ki, amely műlökések mindegyike valamilyen különleges és nagyon szélsőséges technikai elemet tartalmaz.